Co potřebují vegani

10. 02. 2015 23:01:51
Lidé se rádi dohadují, co vlastně vegani potřebují. Je to vitamín B12? Bílkoviny? Potřebujeme daleko více. Potřebujeme si uvědomit sami sebe nikoliv jako izolované exoty, ale jako živé sociální hnutí. Jak na to?

Co je to veganství?

Asi nejobecněji můžeme pojmenovat veganství jako nevyužívání zvířat jako potravy, včetně jejich sekretů, vajec a dalších živočišných produktů. Veganství je tedy přísnější než vegetariánství, kde sekrety a vajíčka jsou součástí jídelníčku. Nic ovšem není černobílé, takže existuje několik různých stupňů tolerance k živočišným produktům. Setkáváme se tak jak s fanatiky, kteří nemají slitování s masožrouty, tak i hříšné vegany, kteří se sice stravují vegansky, ale občas prostě zahřeší.

Silná bouře nikdy netrvá dlouho. Všechny extrémy mají v sobě přirozeně zabudovanou krátkou životnost. Pro mobilizaci sociálního hnutí tedy nejsou podstatní ortodoxní vegani, ale spíše vegani hřešící, kteří se více podobají běžným lidem. Nakonec cílem hnutí je šířit veganství mezi běžné lidi...

Mobilizace sociálního hnutí

Základem sociálního hnutí jsou sdílené hodnoty, které jsou prosazovány na trhu sociální změny. Různé hnutí totiž vzájemně soupeří o zdroje (finance, lidé, struktury). Zdroje je pak nutné mobilizovat k dosažení určité akce: prosazení zákona, zabránění určité události, rozvoj hnutí, etc. K získávání a mobilizaci zdrojů je nutná organizace. V současnosti existují veganské organizace a zároveň existují zpřízněné organizace, jejichž struktury lze využívat pro veganské hnutí.

Veganství a náboženství

Mezi vegany jsou lidé různého duchovního rozpoložení. Vegany najdete mezi džinisty, buddhisty, taoisty, hinduisty, křesťany, židy, muslimy i ateisty. Veganství tedy není spojené s žádným konkrétním náboženstvím, mysticismem, či ateismem. Je prvkem, který všechny tyto rozdíly překlenuje a zároveň není s žádným duchovním přístupem v rozporu. Náboženské organizace lze tak využívat jako kanál pro mobilizaci myšlenky veganství, aniž by tím byl kdokoliv poškozen. Nakonec nenásilí a soucit jsou transreligiozní hodnoty.

Veganství a politika

U politických stran je situace odlišná. Ačkoliv chceme využívat politické strany a politiky k uskutečňování našeho programu sociální změny, tak nesmíme přijímat žádné konkrétní politické směřování. Veganství není levicové, veganství není ani pravicové. Mezi vegany najdeme anarchisty, liberály, socialisty i neonacisty. Politická témata mají velkou schopnost lidi rozdělovat. Je sice přirozené, že si povídáme i o politice, ale nemělo by se politické myšlení zaměňovat za "veganské". Veganství musí být v tomto apolitické. Jinak bude hnutí oslabováno ideologickými válkami, které rozmělní podstatu veganství.

Veganství a NGO

Nejpřirozenějšími spojenci jsou eviromentální organizace, organizace bojující za práva zvířat, ale i sportovní sdružení. Tyto organizace mají podobné hodnotové zázemí, jsou kompaktibilní s podstatou veganského hnutí a vzájemně si nekonkurují, ale spíše se efektivně doplňují. Win-win.

A co dál?

Vždy je dobré mít i nějaký cíl. Osobně bych považoval za úspěch 5% veganů v populaci. A co vy?

Autor: Luděk Kvapil | úterý 10.2.2015 23:01 | karma článku: 11.16 | přečteno: 1206x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Růžičková

Kantorský exodus bude mít pokračování. Kdo zbyde nakonec za katedrou ?

Kantoři prchají ze škol. Od ledna 2017 ukončilo pracovní poměr 7 tisíc z nich. Další odchod avizuje v příštím školním roce stejný počet učitelů (přesněji vyučující pro 8 600 úvazků). Říká to čerstvý průzkum MŠMT. Je to průšvih.

23.5.2019 v 21:41 | Karma článku: 21.65 | Přečteno: 457 |

Jaroslav Čejka

Volby a milion chvilek

Volby do Evropského parlamentu jsou na spadnutí. Jejich výsledek hodně napoví i o osudu demomstrací na náměstí českých měst. Prognózy se ovšem různí. Bude-li hezky, mladí voličí prý vyrazí do přírody a k volbám půjdou jen starší.

23.5.2019 v 18:16 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 625 |

Tomáš Gayer

Pomůže nám s odpadky Horní Volta nebo Peru?

Pět poslanců, prezident NKÚ Miroslav Kala, dvě sekretářka a tlumočnice, byli na služební cestě v Limě v Peru. Odskočili si i do bývalého centra inkské říše Cusca, vzdálené od hlavního města.....

23.5.2019 v 15:58 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 556 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč v heterosexuálním manželství ženy neustále ponižují muže?

Muži jsou v manželství neustále ponižováni ženami jen proto, že jsou muži. Nechápu, proč tato skutečnost uniká genderovým expertům a expertkám

23.5.2019 v 14:58 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jiří Turner

Gustav Husák říkal, že komunismus nastane, až budou banány levnější než brambory

Nikdy jsem si komunismus neuměl dost dobře představit, takže je možné, že vypadá jako to, v čem právě žijeme. Ceny banánů válcuji ceny brambor, pomeranče jsou levnější nežli jablka a ananas než kedlubny. Žijeme v ráji.

23.5.2019 v 14:46 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 740 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 963

Konzultant online marketingu, taoista šmrcnutý zenem, pasivní aktivista a kryptopunker.

Najdete mě i na Google Plus pod účtem Luděk Kvapil, nebo na Twitteru jako sivaO1c. Samozřejmě působím na na Facebooku

Najdete na iDNES.cz